27. 01. 2021
Podle schváleného evropského rozpočtu poputuje do českých firem bezmála 1 bilion korun. Nové programy pro období 2021 až 2027 jsou připravené a čekají jen na podpis smlouvy. Prozkoumejte všechny možnosti pro vaši firmu.
Kromě obdoby zavedených programů, které poskytují Dotace na vývoj, inovace nebo energetický úsporná řešení připravila Evropská komise také programy na podporu podniků postižených pandemií nemoci covid-19 nebo regionů zasažených útlumem těžkého průmyslu a těžby uhlí.
Podívejte se teď na jednotlivé programy podrobněji a udělejte si obrázek o tom, na které projekty a investice by vaše firma mohla získat dotaci. Na peníze v novém dotačním období dosáhnou malé, střední i velké firmy nad 249 zaměstnanců včetně podniků s pražskou adresou.
Vyčleněné finance: 80 miliard Kč
Zaměření: Program se soustředí na podporu inovací, výzkumu a vývoje, digitalizace, technologického vybavení, energeticky úsporných řešení a dalších aktivit, které zvýší konkurenceschopnost českých malých a středních podniků.
Vyčleněné finance: zhruba 4 mld. Kč/rok
Zaměření: Samostatný program české vlády, který cílí na projekty výzkumu a vývoje v průmyslu, energetice, dopravě nebo v oblasti životního prostředí.
Vyčleněné finance: 45 miliard Kč
Zaměření: Finance na rozvoj a proměnu uhelných regionů (Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský) a větší diverzifikaci ekonomiky v těchto oblastech. Dotace směřují do vývoje, inovací, digitalizace, obnovitelných zdrojů energie nebo na dekontaminaci a regeneraci tradičního průmyslu.
Vyčleněné finance: 150 miliard Kč
Zaměření: Podobné jako u Fondu pro spravedlivou transformaci se Modernizační fond zaměřuje na proměnu krajiny a podporuje proto udržitelné technologie a využívání obnovitelných zdrojů.
Vyčleněné finance:182 miliard korun
Zaměření: Fond vznikl s cílem pomoci části podnikatelského sektoru poškozené pandemii nemoci covid-19. V následujících letech rozdělí peníze na projekty postižených firem především v oblasti digitální transformace, vzdělávání, vývoje a inovací.
Vyčleněné finance: 27 miliard korun
Zaměření: Evropská obdoba Národního plánu obnovy, která se však zaměřuje především na zdravotnictví ve státním i soukromém sektoru. Financování podpoří rozvoj a modernizaci pracovišť JIP, ARO, operačních sálů, rozvoj laboratorních kapacit zdravotních ústavů a nemocnic nebo rozvoj péče o zvlášť ohrožené pacienty.
České firmy navíc mohou dosáhnout i na další finance z celoevropských fondů:
Nejvíce peněz v historii Evropské unie však doprovází také nové metodiky, systémy podávání žádostí o Dotace a způsoby jejich hodnocení. Pro získání Dotace se podnikatelé budou muset kromě dobře připraveného projektu také zorientovat ve všech dostupných programech, vyhodnotit, který je nejvýhodnější případně jak programy nakombinovat.
„Zásadní změna od roku 2021 spočívá v mimořádné pestrosti dostupných fondů. Kromě klasických EU fondů (ESIF) se objevují zcela nové nástroje primárně vytvořené v reakci na krizi způsobenou pandemií nemoci covid-19. To jednak přináší podstatně více peněz pro české podnikatele, ale současně i nové oblasti financování. Například některé z nových fondů budou dostupné i pro Prahu a pražské firmy, které byly v minulosti opomíjen. Dále by měly být podporovány podniky nejen ve zpracovatelském průmyslu, na který byla v minulosti dominantní část dotací soustředěna. Samostatnou kapitolou bude podpora odvětví nejvíce postižených současnou situací. Obecně bude více peněz a bude je možné využít na širší spektrum podnikatelských aktivit.“ Říká Jiří Kvíz ze společnosti enovation.
Máte-li v hlavě projekt, který by mohl získat dotaci, využijte svou příležitost na maximum a poraďte se s odborníky. V enovation – největší poradenské společnosti pro Dotace v ČR – zpracováváme žádosti o Dotace pro české podniky už více než 14 let. Podali jsme už více než 1 000 žádostí s úspěšností 98 %. Kontaktujte nás a zpracujeme vám bezplatný dotační audit, který vám napoví, kterým směrem se vydat.
Senior Project Manager